Panele słoneczne spotykane coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych stanowią charakterystyczny widok. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przemieniają energię słoneczną na elektryczną, jednak nie każdy wie, że podobne do siebie instalacje mogą mieć bardzo różne zasady działania. Zapraszamy do zapoznania się z rodzajami paneli słonecznych.
Instalacje on-grid
Jest to na ten moment najczęściej stosowany system. Wynika to z ich ekonomiczności, ponieważ nie wymagają zakupu akumulatora. Instalacja on-grid jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. To znaczy, że w jej skład wchodzą:
- panel fotowoltaiczny,
- inwerter,
- licznik, który mierzy wytworzoną energię,
- licznik, który mierzy energię pobraną z sieci,
- podłączenie do sieci i
W słoneczne dni panele fotowoltaiczne produkują nadwyżkę energii. W przypadku instalacji on-grid, nadwyżka jest odsyłana do sieci publicznej. Pierwszy licznik mierzy odsyłaną energię. Gdy występuje taka potrzeba, prąd jest pobierany z sieci, a zliczony prąd jest odejmowany od tego, który został odesłany. Użytkownik płaci tylko za to, co pobrał ponad to, co wyprodukowały jego panele.
Instalacje off-grid
Chociaż instalacje on-grid są popularniejsze, nie zawsze istnieje możliwość ich zastosowania. Mowa o miejscach oddalonych od linii energetycznych, na przykład domkach letniskowych. W takim wypadku potrzebne są akumulatory, aby móc gromadzić energię. Instalacje off-grid składają się z:
- paneli fotowoltaicznych,
- inwertera,
- regulatora ładowania,
- akumulatora,
- obciążenia i
- zabezpieczeń.
Wyprodukowana nadwyżka energii jest gromadzona w akumulatorze. Gdy zachodzi taka potrzeba, można wykorzystać ją w późniejszym czasie. Taką instalację można określić jako autonomiczną. Jest niezależna od sieci energetycznej, ale droższa.
Instalacje hybrydowe
Na koniec warto zaznaczyć, że istnieją także systemy hybrydowe, łączące systemy on-grid i off-grid. Mają zastosowanie przede wszystkim przy znakach drogowych, przejściach dla pieszych lub wiatach przystankowych, ale można spotkać je także w domach prywatnych. Instalacje hybrydowe sprowadzają się do dodatkowego zastosowania akumulatora w sieci on-grid. Akumulator w takim wypadku nie tyle, co magazynuje energię, a pozwala na zoptymalizowanie czasu wykorzystania energii wyprodukowanej przez panele. Dzięki temu wykorzystanie energii słonecznej jest maksymalne, a dodatkowy akumulator stanowi także zabezpieczenie – zasilanie awaryjne.