Jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?

Panele słoneczne pozwalają na produkowanie i przechowywanie prądu dzięki zużyciu energii słonecznej. Są ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem dla niemal każdego. Chociaż energię można akumulować, to ze względu na ustawę OZE – tylko przez rok. W związku z tym zbyt duża instalacja jest nieopłacalna, co oznacza, że moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dokładnie dobrana do potrzeb danego domu – najlepiej tak, aby „wyzerować licznik”. Skąd zatem wiedzieć, jak oszacować takie potrzeby? Jak duża powinna być instalacja? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Od czego jest uzależniona moc paneli słonecznych? Jak je dobrać?

Panele fotowoltaiczne dokonują konwersji energii promieniowania słonecznego – czyli światła – w energię elektryczną. Zależnie od wielkości i ilości paneli dany zestaw będzie miał określoną wydajność i moc. Skąd wiedzieć, jakie rozmiary powinna mieć nasza instalacja fotowoltaiczna? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć, ile kilowatów rocznie zużywamy. Moc paneli fotowoltaicznych powinna odpowiadać rocznemu zużyciu energii w konkretnym gospodarstwie domowym. Odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne powinny spełnić zapotrzebowanie domostwa, ale nie mogą go przekraczać. Jak jednak ocenić, ile prądu potrzebujemy?

Skąd wiedzieć, jakie jest roczne zużycie energii naszego domu?

Jak zostało wyjaśnione w poprzednich akapitach, aby obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę, należy znać roczne zapotrzebowanie na energię. Jak je określić? Najprostsza odpowiedź na to pytanie to rachunki za prąd. To z nich możemy dowiedzieć się, jakie jest bieżące zużycie prądu w naszym domu, a tym samym określić, ile go potrzebujemy. Co, jednak jeżeli nie mamy dostępu do rachunków za prąd? Taka sytuacja może nastąpić, kiedy nie mieszkaliśmy jeszcze w domu, w którym chcemy zainstalować panele. Wtedy z pomocą przychodzą specjaliści zajmujący się instalacjami fotowoltaicznymi. Aby ocenić zapotrzebowanie, należy realnie oszacować roczne zużycie energii.