Fotowoltaika dla domu. Kiedy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większą popularność. Takie rozwiązanie niewątpliwie jest dobre z punktu widzenia ekologii. Polega ono bowiem na wykorzystaniu odnawialnego źródła energii, jakim jest światło słoneczne.

Niekiedy zaletą z posiadania instalacji fotowoltaicznej jest także oszczędność finansowa. Dzięki tej opcji można uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy prądu i samemu pokrywać zapotrzebowanie energetyczne swojego gospodarstwa domowego. Nie da się jednak ukryć, że aby zainstalować panele fotowoltaiczne, trzeba też przeznaczyć na to pewne środki finansowe. Kiedy opłaca się to zrobić? Kiedy istnieją szanse na to, aby pieniądze włożone w montaż folowoltaiki zwróciły się z nawiązką?

Prawidłowa instalacja paneli fotowoltaicznych

Dużą rolę w tym, czy instalacja fotowoltaiczna będzie opłacalna, odgrywa jej prawidłowy montaż. Panele należy ułożyć dokładnie w tym miejscu, na które pada najwięcej promieni słonecznych i które gwarantuje największą wydajność. Ponadto instalacja musi się składać z wysokiej jakości części, które będą niezawodnie spełniały swoje zadanie. Jeśli panele zostały odpowiednio zainstalowane, pozostaje już tylko korzystać z ich pracy. W przypadku, gdy przebiega ona bez zarzutów, to koszty inwestycji, jaką jest zakup instalacji fotowoltaicznej, zwrócą się mniej więcej po sześciu latach. W związku z tym jeżeli planujemy użytkować dany budynek przez krótszy okres czasu, zainstalowanie fotowoltaiki może się nie zwrócić. Należy jednak dodać, że niezwykle opłacalną cechą tego typu rozwiązania jest możliwość magazynowania nadwyżek energii. W związku z tym to, co już raz zostało wyprodukowane, nie ulegnie utracie, jeżeli nie zostanie natychmiastowo wykorzystane.

Zdecydowanie się na instalację fotowoltaiczną opłaca się także wtedy, jeżeli mamy szansę na pozyskanie na ten cel dotacji od odpowiednich organów administracyjnych. Państwo wspiera bowiem odnawialne źródła energii jako ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych elektrowni węglowych, które zgodnie z międzynarodowymi założeniami mają za zadanie stopniowo ograniczać swoją działalność.