Czym się różnią panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Polacy coraz chętniej decydują się na wykorzystanie energii odnawialnej, w tym zwłaszcza energii słonecznej. Spośród odnawialnych źródeł to właśnie ta ostatnia wybierana jest najchętniej, dzięki czemu już dziś moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wynosi prawie 4 GW. W praktyce jednak część osób wciąż nie wie, na czym dokładnie polega różnica między panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi. Jak wygląda to w praktyce?

Różnica 1: Przeznaczenie

Panele fotowoltaiczne pozwalają na zamianę energii z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W ten sposób można zasilać urządzenia w domu, w tym oświetlać pomieszczenia.

Kolektory słoneczne są natomiast przeznaczone do przetwarzania promieniowania słońca na energię cieplną. Oznacza to, że można używać ich do podgrzewania wody użytkowej, a czasem również do wspomagania pracy centralnego ogrzewania.

Różnica 2: Sposób działania

Kolejną różnicą jest też to, jak działają obydwa rozwiązania. W przypadku najchętniej używanych w Polsce paneli fotowoltaicznych, ich praca polega na wytwarzaniu prądu stałego właśnie pod wpływem promieni słonecznych. Po przetworzeniu tego prądu (w falowniku lub inwerterze), energia ta może zasilać domowe sprzęty działające na zasadzie prądu przemiennego.

Zupełnie inaczej działają kolektory, które przechwytują promieniowanie słoneczne i następnie przetwarzają je na ciepło. Dzięki modułowi zwanemu absorberem, nośnik ulega nagrzaniu oraz przemieszczeniu do zbiornika, w którym może znajdować się np. woda użytkowa do podgrzania.

Różnica 3: Koszty

Różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi wynika również z tego, ile kosztują poszczególne warianty. Instalacje fotowoltaiczne z zasady są droższe, aniżeli np. kolektory cieczowe, jednak co ważne, są one właściwie bezobsługowe. Dodatkowo w przypadku paneli fotowoltaicznych można liczyć na dofinansowanie do ich zakupu, dzięki czemu jest to opcja naprawdę warta rozważenia.

Jak widać panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne to rozwiązania, które w praktyce mają różne zastosowania. Obydwa jednak korzystają z energii słonecznej, która jednego dnia dostarcza energii teoretycznie pozwalającej pokryć zapotrzebowanie wszystkich ludzi przez około 180 lat. Jeśli i Ty chcesz skorzystać z tych zasobów, koniecznie skontaktuj się z naszą firmą.