Czy fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki?

Sytuacja, w której dane urządzenie – jeszcze do nie dawna wydające się być małą rewolucją technologiczną – „odchodzi do lamusa” jest spowodowana zatrzymaniem rozwijania samej jego idei. Taki los spotkał na przykład palmtopy, o których nikt już dziś nie pamięta, a także całe mnóstwo innych nowinek technologicznych. Fotowoltaika rozwija się na tyle dynamicznie, że nie zostanie pokonana przez postęp – z tego powodu możemy mieć pewność, że będzie obecna jako technologia jeszcze bardzo długo. Oferowane są panele o coraz większej mocy. Można je zainstalować w coraz to bardziej kłopotliwych miejscach. Opracowane zostały szyby produkujące energię elektryczną z energii słonecznej. Nie należy zatem obawiać się, że panele słoneczne odejdą w zapomnienie.

Na technologię wpływa polityka. Polska inwestuje w energię słoneczną

W połowie 2019 roku odbył się w Polsce Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jednym z poruszonych na nim tematów, i to postaci osobnego panelu, były losy fotowoltaiki w Polsce. Elektrownie fotowoltaiczne w Polsce produkują już ponad 1 tysiąc MW. Warto zauważyć, że sytuacja miała się dużo gorzej parę lat temu. Zgodnie z prognozami i projektem polityki energetycznej Polski, w roku 2040 moc elektrowni fotowoltaicznych ma wynieść aż 20,2 tysiąca MW. Oznacza to, że energia słoneczna będzie największym źródłem energii. W 2019 zaczęła się seria dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Zatem do połowy stulecia energia słoneczna ma wieść prym na polskim rynku energetycznym. W takim wypadku należy jasno odpowiedzieć, że fotowoltaika stanowi przyszłość energetyki.

Gdzie jest haczyk? Czy fotowoltaika rzeczywiście się opłaca?

Ze względu na to, jak bardzo opłacalne jest inwestowanie w fotowoltaikę wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z energii słonecznej faktycznie jest tak proste, jak się nam wydaje. Tak, fotowoltaika to prawdziwy sposób na stanowcze zmniejszenie rachunków za prąd. Inwestycja – tak powinno się określić instalację paneli fotowoltaicznych. We właściwym tego słowa znaczeniu, ponieważ panele słoneczne nie należą do tanich rozwiązań. Nie chodzi jednak o to, żeby szukać tanich rozwiązań – powinniśmy rozglądać się za rozwiązaniami przede wszystkim opłacalnymi. Fotowoltaika, jako trwała i godna technologia przyszłości to technologia opłacalna.